Reklam
Reklam
Türkiye'nin en iyi emlak haber sitesi -
$ DOLAR → Alış: 4,46 / Satış: 4,48
€ EURO → Alış: 5,26 / Satış: 5,28

EMLAK HABERLERİ

Merkez Bankası Faiz İndirimi Beklentileri Ne Olacak

Merkez Bankası Faiz İndirimi Beklentileri Ne Olacak
 • 24.05.2016
 • 1.189 kez okundu
Reklam

Merkez Bankası Faiz İndirimi Beklentileri Ne Olacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bu gün gerçekleştireceği Para politakası (PPK) toplantıdan önce hep yurt dışıında hemde yurt içinde önemli farklı gelişmeler yaşanıyor. TCMB 2016 Mart, Nisan dönemi toplantılarında faiz aralığının üst bandından toplamda 75 baz puan faiz indirimi gerçekleştirerek daha öncesinde söylendiği sadeleştirme sürecine başlatmıştı TCMB’  bugün gerçekleştireceği toplantıda faiz kararında nasıl bir yön izleyeceği farklılıklar gösterer ayrıntlı bir şekilde değerlendilecektir.

 Yurtiçinde Piyasaların Gözü Ekonomi Yönetimde Olacak

Türkiye’de APK’nin hızlı bir şekilde kongre yapması ile beraber yeni Başbakan BİNALİ YILDIRIM oldu. Kongre yapılmasından dolayı yurtdışında yaşayan FED merkezli gelişmelerin etkisiniyle bu Mayıs ayında Türk Lirası / ABD Doları karşısında %6 kıymet kaybetti. Kongre kararı sonrası piyasalar yeni kurulacak kabinede bu hafta belirsizliklerin sona ermesi beklenirken ekonomi bakanı kimin olacağı merak ediliyor. Türk Lirasının hızla değer kaybetmemesi için TCMB’nın bu gün yapılacak toplantı da yavaş atmasına olanak sağlayabilir. Fakat Nisan ayı eflasyon değerinde gıda fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası yıllık bazda %6.57 oranına gerilemesi TCBM’nınkoridor  üst bandında faiz indirimlerinin devam edilmesine olanak sağlıyor.

Fed Haziran Ayı Faiz Artışı için Yeşil Işık Yaktı 

Yurt dışındaki gelişen değişimlere baktığımızda yeniden karşımızda FED’i görüyoruz. FED’İN geçen haftadaki toplantı tutanaklarındaki Haziran dönemi olası bir faiz artışına yönelik bir aralık bırakması Doların küresel olarak yeniden değer kazanmasın gösteriyor. Tutanaklarda FED’in Haziran dönemine faiz yükseltmesi olasılığı %40 seviyellerine çıkarken yılın son çeyreğine doğru FED’in faiz artırması olasılığı daha yükseliyor.  FED’in faiz artışı sonrası Dolar/TL  paritesi 3,00 seviyesini tekrar denedi. Yurtiçinde yaşanan birlikte FED’in faiz artışını hızlandıracağı beklentisini Türk Lirasının içinde olduğu gelişmekte olan ülke para birimleri ve piyasaları üzerindeki etkili baskıyı artıryor.
images (1)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. inan albayrak diyor ki:

  Sayfalar neden bos

  1. Engin Atay diyor ki:

   İlginize teşekkür ederiz bizi takip etmeye devam edin. Saygilarimla…

   http://www.emlakloji.com

YORUM YAZ